RO | EN | HU

europedirect.Institutii si politici Europene, politici ue, politici comune ale uniunii europene, politicile comune ale uniunii europene, politici comune ale ue, politici sociale europene, politici sociale in ue

Laureaţii Galei Multiplicatorilor de Valori Europene 2012 au fost omagiaţi

Laureaţii Galei Multiplicatorilor de Valori Europene, ediţia a IV-a, 2012 au fost omagiaţi ieri seara la Cluj, pentru proiectele lor – cele mai bune din Transilvania de Nord!

Un număr de 42 de proiecte, dintre cele 116 care s-au înscris în competiţia Galei, au câştigat diplome şi trofee. A fost cel mai mare număr de proiecte înscrise şi cea mai acerbă competiţie datorată calităţii ridicate a aplicaţiilor, din cele patru ediţii de până acum.

Proiectele au provenit din toate cele şase judeţe ale regiunii iar finanţarea lor a fost obţinută în cadrul unor programe diverse, de la Programul Operaţional Regional, Programul Operaţional Sectorial Mediu până la Programul Operaţional Competitivitate sau granturi de la bugetul naţional. Unele dintre proiecte au fost implementate chiar fără finanţare, doar din contribuţiile voluntarilor.

Categoriile din concurs au fost: Solidaritate, Educaţie, Mediu, Competitivitate, I Transilvania de Nord!, Cultură, Inovare, Multiplicatorul Anului. Pentru înscrierea în competiţie a fost necesară completarea unui formular care să scoată în evidenţă impactul şi realizările proiectului, iar juriul a fost format din experţi ai Reprezentanţei Comisiei Europene în România şi ai Agenţiei de Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Vest.

Premiile şi trofeele Galei au fost decernate de: dna Mihaela RUS, manager general Vitrina Advertising – la categoria “Competitivitate”, dna. Ioana MARCHIŞ, coordonator reţeaua Europe Direct România, Reprezentanţa Comisiei Europene – la categoria „Solidaritate”, dna Sanda CĂTANĂ, director Direcţia POR, ADR Nord-Vest – la categoria “Cultură”, dna. Andra MIHĂLCIOIU, consilier comunicare, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului – la categoria “Inovare”, dl. Istvan VÁKÁR, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj – la categoria „ I Transilvania de Nord!”, dl. Ovidiu CÎMPEAN, director direcţia Proiecte Europene, Primăria municipiului Cluj-Napoca – la categoria “Mediu”, dl. Prof. dr. ing. Aurel VLAICU, rectorul Universităţii Tehnice Cluj – la categoria “Educaţie”, şi dl. Claudiu N. COŞIER, director general, ADR Nord-Vest – la categoria “Multiplicatorul anului”. Gala s-a încheiat cu un mini-concert susţinut de elevi ai şcolii “Elf” din Cluj-Napoca.

Şi laureaţii sunt…

Categoria “EDUCAŢIE”

Locul 3 : Fundaţia „Transylvania College” Cluj & Fundaţia “Filocalia”-Iaşi – Proiectul “Împreună vom reuşi”

Locul 3: Organizaţia Centrului Judeţean de Informare, Consiliere şi Formare Profesională “Pentru Voi“ Satu Mare – Proiectul „Iarba verde de acasă”

Locul 2: Club Sportiv „Supersport” Baia Mare – Proiectul ,,Move Week”

Locul 1: Colegiul “Pintea Viteazul” Cavnic, Maramureş – Proiectul “The Changing Face of Europe”

Locul 1: Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj – Proiectul „Centru de studii avansate, fundamentale şi clinico-imagistice pentru corelarea pe termen lung a parametrilor de dezvoltare intrauterină cu statusul neuro-psiho-motor, pe parcursul dezvoltării până la vârsta adultă / IMOGEN”

MARELE TROFEU: Universitatea Oradea, Facultatea de Istorie, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Politice şi Ştiinţele Comunicării, Departamentul de Relaţii Internaţionale şi Studii Europene – Proiectul „Învăţăm creativ despre UE. Studenţii de la Relaţii Internaţionale în aplicaţie prin Regiunea Nord-Vest”

Categoria “COMPETITIVITATE”

Premiul special: Simon Zoltan Norbert, Tritenii de Jos, judeţul Cluj – Proiectul “Cultivare de flori şi plante ornamentale pe câmp”

Locul 3: K Consulting, Management and Coordination SRL Cluj – Proiectul “Romano Cher – Casa Romilor”

Locul 3: SC LA LORRAINE SRL, Câmpia Turzii, Cluj – Proiectul “Investiţie nouă, fabrică de produse de panificaţie coapte parţial şi congelate – LA LORRAINE – sistematizare verticală, branşamente şi racorduri utilităţi în oraşul Câmpia Turzii, Judeţul Cluj”

Locul 2: Consiliul Judeţean Cluj – Proiectul “Elaborarea Strategiei de Dezvoltare a judeţului Cluj pentru perioada 2014-2020“

Locul 2: Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Izotopice şi Moleculare Cluj-Napoca, Departamentul de Fizică Moleculară şi Biomoleculară – Proiectul “Metodologii moderne de tip high-throughput pentru obţinerea şi caracterizarea de noi forme solide ale compuşilor farmaceutici”

Locul 1: SC Rombat SA Bistriţa - Proiectul “Linie tehnologică competitivă pentru producerea bateriilor semitracţiune, heavyduty şi baterii pentru automobile hibride (AGM si ECL), inclusiv clădiri aferente implementării proiectului”

MARELE TROFEU: Universitatea de Ştiinte Agricole şi Medicină Veterinară Cluj - Proiectul “Institutul de Cercetări Horticole Avansate al Transilvaniei”

Categoria “MEDIU”

Locul 3: SC Mondorek SA Carei – Proiectul “Creşterea productivităţii în activitatea de colectare valorificare a deşeurilor de ambalaje la SC Mondorek SRL utilizând tehnologii moderne”

Locul 3: Agenţia pentru Protecţia Mediului Sălaj – Proiectul “Gestionarea durabilă a patrimoniului natural din Aria Naturală Protejată Racâş - Hida – Sit de Interes Comunitar”

Locul 2: SC Compania de Apă Arieş SA – Proiectul „Extinderea şi reabilitarea sistemelor de apă şi apă uzată în regiunea Turda-Câmpia Turzii”

Locul 1: Asociaţia ECO RODNA & Administraţia Parcului Naţional Munţii Rodnei - Proiectul ”Participarea tinerilor la inventarierea biodiversităţii forestiere din Parcul Naţional Munţii Rodnei”

MARELE TROFEU: SC Compania de Apă Someş SA – Proiectul "Extinderea şi reabilitarea sistemelor de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj "

Categoria “CULTURA”

Premiul special: Şcoala Gimnazială din Luncşoara, Bihor – Proiectul “Transmiterea spiritului tradiţional românesc local următoarelor generaţii”

Locul 3: Asociaţia Heidenroslein, Baia Mare – Proiectul “Biodiversitatea şi schimbările climatice”

Locul 3: Şcoala Gimnazială Valea Vişeului, Maramureş - Proiectul “Identitatea culturală a ucrainenilor din Nordul României”

Locul 2: Consiliul Judeţean Sălaj – Proiectul „Restaurarea patrimoniului istoric şi cultural al Consiliului Judeţean Sălaj – clădirile Centrului Militar Judeţean, Muzeul Judeţean de Istorie Zalău şi Galeriile de Artă

Locul 1: Primăria Municipiului Oradea – Proiectul “Pachet complex de promovare a turismului cultural: Centrul istoric Oradea – arhitectură, cultură, legendă”

MARELE TROFEU: Primăria Municipiului Cluj-Napoca – Proiectul ,,Restaurarea ansamblului monument istoric Parcul Central ,,Simion Bărnuţiu’’ şi Casino din municipiul Cluj-Napoca’’

Categoria “SOLIDARITATE”

Locul 3: Parohia Reformată nr.1 Carei, Satu Mare – Proiectul “Reabilitare, extindere şi modernizare Centre de zi pentru copii şi persoane vârstnice din cadrul Parohiei Reformate nr. 1 Carei”

Locul 2: Fundaţia Centrul de Dezvoltare Managerială Cluj – Proiectul „Reţea naţională de centre de informare şi consiliere privind cariera”

Locul 1: Consiliul Judeţean Sălaj – Proiectul “Modernizarea şi extinderea Complexului de Servicii Comunitare Cehu Silvaniei prin înfiinţarea de ateliere vocaţionale pentru tinerii ieşiţi din sistemul rezidenţial”

MARELE TROFEU: Fundaţia Hope and Homes for Children România, Baia Mare, Maramureş – Proiectul „“Împreună către bunăstare”

Categoria “INOVARE”

Locul 3: Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului – Proiectul "Implementarea tehnicilor de remediere a radonului în locuinţe din zona minei uranifere Bǎiţa"

Locul 3: SC Oradea Transport Local SA – Proiectul „“Centru de cercetare mecatronică a siguranţei transportului public în comun de călători”

Locul 2: Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Baia Mare – Proiectul „Family Friendly School”

Locul 1: Centrul de Cercetare-Dezvoltare “Biotehnologii Aplicate în Diagnostic şi Terapii Moleculare” - din cadrul PROPLANTA SRL Cluj-Napoca - Proiectul “Crearea Centrului de Cercetare-Dezvoltare

MARELE TROFEU: SC MICRO MAPPER SRL Cluj – Proiectul “Date spaţiale exacte, actuale şi complete”

Categoria “I like Transilvania de Nord!”

Locul 3: Camera de Comerţ şi Industrie Bistriţa-Năsăud – Proiectul „EU4Us – Sprijin pentru dezvoltarea zonelor rurale”

Locul 2: Bogdan Stanciu – Proiectul “Revista online de călătorii cluj.travel - www.cluj.travel

Locul 1: Consiliul Judeţean Cluj – Proiectul „Clujul, peisaj cultural”

Locul 1: Consiliul Judeţean Satu-Mare – Proiectul „Festivalul Internaţional al Pălincii Satu Mare”

MARELE TROFEU: Primăria Municipiului Carei & Primăria Oraşului Ardud, Satu Mare - Proiectul „Circuitul târgurilor medievale din Transilvania de Nord - Castelul Karolyi din Carei, Castelul (Cetatea) Karolyi din Ardud”

Categoria “MULTIPLICATORUL ANULUI”

Locul 3: Şcoala Gimnazială Nr. 1, Bistriţa – Proiectul “Promovarea valorilor culturale europene în rândul elevilor”

Locul 2: Colegiul Naţional „Gh. Şincai”, Baia Mare – Proiectul “Punţi între generaţii”

Locul 1: Colegiul tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare - Proiectul “U4energy”

MARELE TROFEU: Primăria municipiului Bistriţa – Proiectul “18 Proiecte Pentru Bistriţa Europeană!”

Suita de evenimente Zilele REGIO şi Gala Multiplicatorilor de Valori Europene ediţia a IVa, 2012 a avut loc în perioada 26-27 noiembrie 2012 la Centrul de Cultură Urbană „Casino” Cluj-Napoca şi a fost organizată de Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Vest şi Centrul regional Europe Direct Transilvania de Nord, în parteneriat cu Primăria Municipiului Cluj-Napoca, Consiliul Judeţean Cluj, UBB Radio Online, Europe Direct Maramureş si Europe Direct Bistriţa. Gala a fost cofinantata de Comisia Europeana si ADR Nord-Vest in cadrul proiectului "Europe Direct 2012".

Pagini Utile:

ADR Nord-Vest http://www.nord-vest.ro/ 

Anul European 2012 http://europa.eu/ey2012/ey2012.jsp?langId=ro

Strategia "Europa 2020" http://ec.europa.eu/eu2020/index_en.htm  

Contact:

Lia Valendorfean, expert PR, 0755 777 011

coordonator Centrul regional Europe Direct Transilvania de Nord

tel: +40-264-431550, fax: +40-264-439222

e-mail: europedirect@nord-vest.ro